Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Krokodýl kubánský
Crocodylus rhombifer (Cuvier, 1807)

Krokodyl

Středně velký druh, dospělci obvykle měří 2-2,5m, prokazatelně ale může dosáhnout délky přes 3 metry, někteří herpetologové dokonce předpokládají možnou délku 4-5m. To je ovšem spíše teorie. Jejich počet v přírodě je v současnosti jen minimální a z žádné farmy, zoo nebo privátního chovu není znám žádný extrémně velký exemplář. V roce 2006 uhynul v Zoo Bronx padesátiletý samec. Měřil 350cm. I po takto dlouhém chovu se ke svým ošetřovatelům choval agresivně, což je ostatně u krokodýlů kubánských jev zcela běžný. Zbarvení „kubánců“ je na krokodýla poměrně atraktivní. Tmavošedá až černavá základní barva je obohacena výraznými žlutavými či špinavě bílými stříkanci, zejména na bocích a po stranách hlavy a čelistí.

Rozšíření

Velmi omezené. Pouze bažinatá oblast Zapata na jihozápadě Kuby plus nedaleký ostrov Isla de Piňos (někdy označován také pod názvem Isla de Juventud – Ostrov mládeže), který je taktéž součástí státu Kuba.

Počet jedinců v přírodě

neznámý, pravděpodobně jen několik stovek.

Biotop

Sladkovodní bažinaté oblasti v minimální nadmořské výšce. Je nejvíce terestrickým druhem ze všech krokodýlů, což znamená, že tráví značnou část svého života na souši a nikoliv ve vodě. Při chůzi netahá břicho po zemi jako některé druhy, ale s jistotou si vykračuje využívajíc svých silných nohou.

Potrava

Měkkýši, ryby, savci, ptáci. Mláďata se při chovu v teráriu velmi rychle adaptují, při příchodu chovatele zaujmou vyčkávací pozici a o kousky potravy, které jsou jim předloženy, se neváhají poprat.

Rozmnožování

Pozorování z přírody příliš známa nejsou, spíše z farem a privátních chovů. Krokodýli se páří v mělké vodě, samci před a po aktu vydávají bublavé zvuky. Byl ovšem zaznamenán i případ páření na souši, což je u krokodýlů skutečně velmi neobvyklé. Vajec bývá ve snůšce 15-40, obvyklá délka 7,5cm, šířka 5cm. Mláďata se líhnou většinou v letních měsících a měří 25-30cm. Výborných a i celosvětově unikátních chovatelských výsledků a odchovů dosáhla Krokodýlí Zoo Protivín, kde již přišly na svět desítky mláďat.

Zajímavost

Krokodýli kubánští jsou bez diskuse nejagresivnějším druhem krokodýla. Vůči jedincům vlastního druhu se většinou nijak nevymezují. Chovatelé se ale musí mít na pozoru. Je-li jim například při potřebě přemístění do jiné nádrže hozena smyčka na čelist nebo na krk, nesnaží se couvat jako jiní krokodýlové, ale směle vyrážejí proti tomu, kdo drží druhý konec provazu.

Druhy krokodýlů