Středně velký druh, dospělci obvykle měří 2-2,5m, prokazatelně ale může dosáhnout délky přes 3 metry, někteří herpetologové dokonce předpokládají možnou délku 4-5m. To je ovšem spíše teorie. Jejich počet v přírodě je v současnosti jen minimální a z žádné farmy, zoo nebo privátního chovu není znám žádný extrémně velký exemplář. V roce 2006 uhynul v Zoo Bronx padesátiletý samec. Měřil 350cm. I po takto dlouhém chovu se ke svým ošetřovatelům choval agresivně, což je ostatně u krokodýlů kubánských jev zcela běžný. Zbarvení „kubánců“ je na krokodýla poměrně atraktivní. Tmavošedá až černavá základní barva je obohacena výraznými žlutavými či špinavě bílými stříkanci, zejména na bocích a po stranách hlavy a čelistí.
Velmi omezené. Pouze bažinatá oblast Zapata na jihozápadě Kuby plus nedaleký ostrov Isla de Piňos (někdy označován také pod názvem Isla de Juventud – Ostrov mládeže), který je taktéž součástí státu Kuba.
neznámý, pravděpodobně jen několik stovek.
Sladkovodní bažinaté oblasti v minimální nadmořské výšce. Je nejvíce terestrickým druhem ze všech krokodýlů, což znamená, že tráví značnou část svého života na souši a nikoliv ve vodě. Při chůzi netahá břicho po zemi jako některé druhy, ale s jistotou si vykračuje využívajíc svých silných nohou.
Měkkýši, ryby, savci, ptáci. Mláďata se při chovu v teráriu velmi rychle adaptují, při příchodu chovatele zaujmou vyčkávací pozici a o kousky potravy, které jsou jim předloženy, se neváhají poprat.
Pozorování z přírody příliš známa nejsou, spíše z farem a privátních chovů. Krokodýli se páří v mělké vodě, samci před a po aktu vydávají bublavé zvuky. Byl ovšem zaznamenán i případ páření na souši, což je u krokodýlů skutečně velmi neobvyklé. Vajec bývá ve snůšce 15-40, obvyklá délka 7,5cm, šířka 5cm. Mláďata se líhnou většinou v letních měsících a měří 25-30cm. Výborných a i celosvětově unikátních chovatelských výsledků a odchovů dosáhla Krokodýlí Zoo Protivín, kde již přišly na svět desítky mláďat.