Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Kajman klínohlavý
Paleosuchus trigonatus (Schneider, 1801)

Krokodyl

V průměru je o něco větší než kajman hladkočelý, největší doložený exemplář měl měřit 225cm. Obvyklá velikost je ale výrazně menší. Samice 130-140cm, samci 140-180cm. Hlava skutečně připomíná jakýsi klín, zejména ze svrchního pohledu je to dobře patrné.

Rozšíření

Rozsáhlé stejně jako u kajmanů hladkočelých, zahrnuje Guyanu, Francouzskou Guyanu, Surinam, rozsáhlé oblasti centrální a severní Brazílie, severní Bolívii, východní části Peru, Ekvádoru, Kolumbie a většinu Venezuely.

Počet jedinců v přírodě

Neznámý, pravděpodobně více než milion.

Biotop

Na rozdíl od ostatních druhů se vyskytuje i ve vyšších nadmořských výškách, zejména v oblasti Guyanské vysočiny. Jeho výskyt byl zaznamenán i ve výškách okolo 1300m. Dává přednost rychle tekoucí říčkám deštného pralesa, taktéž nemiluje vysoké teploty a vyhledává spíše chladnější místa s teplotami do 25°C, někdy i nižšími. V některých oblastech však obývá i větší, klidnější řeky. Je více terestrickým druhem než kajman hladkočelý, často se vydává na toulky pralesem. Žije skrytým způsobem života, aktivní je zejména v noci.

Potrava

Stejná jako u ostatních druhů, tj. v mládí hmyz, rybky, žabky, v dospělosti loví menší savce, ptáky a plazy. Příležitostně i malé exempláře vlastního druhu.

Rozmnožování

Platí prakticky stejný vzorec jako u kajmana hladkočelého, k líhnutí ovšem někdy dochází i v únoru a březnu.

Zajímavosti

Na rozdíl od kajmanů hladkočelých se v teráriích rozmnožuje překvapivě málo. Odchovy v Evropě i Spojených státech sice byly zaznamenány, leč poměrně vzácně.

Druhy krokodýlů