Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Kajman brýlový
Caiman crocodilus (Linnaeus,1758)

Krokodyl

Může dosáhnout délky až 2,7m, obvykle ale bývá výrazně menší, cca 1,4-1,9m. Svým zjevem splňuje laickou představu tzv. „standardního krokodýla“, tj. nenápadné, šedé, olivové, hnědavé až černavé zbarvení, nijak zvlášť robustní lebka v poměru k velikosti těla, ani úzké, protáhlé čelisti.

Rozšíření

Vskutku obrovské. Jižní část Mexika, všechny jižněji položené středoamerické státy (Guatemala, Honduras, Salvador, Nikaragua, Kostarika, Panama). Na jihoamerickém kontinentu pak Kolumbie, Venezuela, Guyana, Francouzská Guyana, Surinam, Ekvádor, východní část Peru a střední plus severní oblasti Brazílie. Člověkem byli zavlečeni i na Floridu a časti Kuby, kde se uchytili a vytvořili malé, leč životaschopné populace, konkurující původním, domácím druhům jako aligátor severoamerický a krokodýl kubánský.

Počet jedinců v přírodě

Díky své adaptabilitě a obrovskému areálu rozšíření je druh v poměrném bezpečí, přírodní populace čítají více než milion zvířat.

Biotop

Pomalu plynoucí řeky, potoky, jezera a bažiny, objevuje se ale i v příbřežních brakických oblastech, kde se mísí sladká a slaná voda.

Potrava

Kajmani brýloví nejsou vybíraví a žerou prakticky cokoliv živočišného původu, co dokáží ulovit a pozřít. Například i menší želvy.

Rozmnožování

Vzhledem k obřímu areálu rozšíření spadá do různých částí roku v závislosti na lokálních klimatických podmínkách. Samice si staví hnízda, v době líhnutí pomáhají mláďatům na svět, řadu měsíců je chrání, byly pozorovány případy, kdy plave se svými potomky na hřbetě. Ti měří po vylíhnutí okolo 18-25cm a v blízkosti matky se zdržují překvapivě dlouhou dobu.

Zajímavost

Kajman brýlový je až neuvěřitelně flexibilním druhem, schopným se adaptovat na různorodá prostředí, na lokalitách, kde došlo k vyhubení velkých místních druhů (kajman černý, krokodýl orinocký, krokodýl americký), velmi rychle zaujal jejich místo.

Druhy krokodýlů