Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Kajman hladkočelý
Paleosuchus palpebrosus (Cuvier, 1807)

Krokodyl

Jednoznačně nejmenší ze všech krokodýlích druhů. Jako maximální velikost je uváděno 1,72 m. To je ovšem rekordní délka, odpovídající u člověka výšce např. 230cm. Obvykle bývají výrazně menší. Samice, které jsou až na výjimky u všech krokodýlích druhů vždy drobnější než samci, obvykle dorůstají 105 -110cm, samci pak 110-120cm. Druhový název hladkočelý, je odvozen od skutečně hladkého čela na vrchní části hlavy. Barva těla je hnědavá, v mládí s velkými špinavě bílými plochami na bocích, ty s přibývajícím věkem mizí a hnědá barva se stává spíše tmavší. Břicho je špinavě bílé.

Rozšíření

Je skutečně rozsáhlé a zahrnuje Guyanu, Francouzskou Guyanu, Surinam, rozsáhlé oblasti centrální a severní Brazílie, severní Bolívii, východní části Peru, Ekvádoru, Kolumbie a většinu Venezuely. Je pozoruhodné, že na takto rozsáhlých prostorách nevytváří žádné poddruhy.

Počet jedinců v přírodě

Zdá se více než milion.

Biotop

Obývá převážně řeky a říčky tropického lesa a pralesa, leckdy rychle tekoucí. Je zaznamenán případ, kdy chovateli v Kolumbii kajman unikl z terária a několik dní a nocí prožil mimo dům, než byl polapen. Zdravý a v dobré kondici. Bogotá přitom leží v nadmořské výšce cca 2600m a noční teploty padaly na pouhých 6°C.

Potrava

Stejná jako u ostatních druhů, tj. v mládí hmyz, rybky, žabky, v dospělosti loví menší savce, ptáky a plazy. Příležitostně i malé exempláře vlastního druhu.

Rozmnožování

Období páření spadá v přírodě a většinou i při chovu v teráriu do letních měsíců. Koncem léta si samice poblíž vody budují z větviček, zetlelých kořenů a organických zbytků hnízdo, do kterého snáší 8-20 vajec. Inkubace trvá zhruba 3 měsíce, mláďata se nejčastěji líhnou v listopadu a prosinci. Podle některých pozorování v přírodě se zdá, že matka nestřeží snůšku tak pečlivě jako jiné druhy krokodýlů, nicméně při líhnutí se u hnízda objevit musí, aby mladým pomohla ven. Malí kajmánci měří po vylíhnutí 18-24cm, váží 38-48g.

Druhy krokodýlů