Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Kajman černý
Melanosuchus niger (Spix, 1825)

Krokodyl

Je trochu ve stínu nejpopulárnějších krokodýlích druhů, ale svým geografickým rozšířením a dosahovanou velikostí nejde přehlédnout. Jedná se o skutečně velký druh, největší z kajmanů, zcela běžně dosahuje délky 3,5m, velcí samci pět, vyjímečně až šest metrů. V mládí mívá na černém podkladu zářivé žluté pruhy. S přibývajícím věkem se žlutá ztrácí, nicméně i větší kusy si mohou uchovat na hřbetě a bocích špinavě bílé skvrny či pruhy. Jinak bývá zbarvení dospělců hnědo a šedočerné, břicho bělavé. Zcela černého zbarvení boků a hřbetu dosahují až v pokročilejším věku cca 50 let.

Rozšíření

Guyana, Francouzská Guyana, Brazílie, jižní Kolumbie, východní Ekvádor a Peru, severní Bolívie. Díky obrovskému území, které obývá, leckdy liduprázdnému je relativně hojný. Přirozeně je ohrožen ničením přirozeného prostředí a nelegálním lovem.

Počet jedinců v přírodě

Pposlední výzkumy překvapivě ukázaly, že je na mnoha místech velmi rozšířený, spekuluje se o čísle až 16 milionů.

Biotop

Větší i menší řeky a jejich ramena, bažinaté oblasti, jezera. Preferuje spíše klidnější vodu, při záplavách proniká i do deštného pralesa.

Potrava

V mládí stejně jako ostatní druhy hmyz a bezobratlé živočichy v dospělosti vše co dokáže uchvátit. Kapybary, prasata pekari, anakondy, ryby, ptáky, indiány, poblíž farem psy, kočky a někdy i dobytek. To jim přirozeně sympatie farmářů nezajistilo.

Rozmnožování

Páření probíhá v jarních a letních měsících, v druhé polovině roku staví samice poblíž vody hnízdo, které může mít rozměr 2x2m a výšku okolo 50cm. Vajec může být až několik desítek, inkubační doba kolísá od 40 do 80 dnů. Mláďata jsou poměrně velká, po vylíhnutí měří cca 30cm.

Druhy krokodýlů