Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Aligátor severoamerický
Alligator mississippiensis

Krokodyl

Velký druh, samci mohou údajně dorůst až do pětimetrové délky, samice cca do čtyřmetrové. To jsou ovšem mezní hodnoty, ne vždy exaktně ověřené a zdokumentované. Samci obvykle dosahují velikosti 3-4m, samice 2,5-3m. Jde o robustně stavěná zvířata s mohutnou hlavou, relativně širokou a krátkou. V prvních letech života jsou na hřbetní a boční straně černí s příčnými nažloutlými pruhy, břicho je žlutobílé. S přibývajícím věkem začíná převládat šedočerná barva, místy olivově zelená. Žlutavý nádech na břiše se ztrácí a mění se ve špinavě bílou.

Rozšíření

Zahrnuje zejména jižní a jihovýchodní část USA, konkrétně státy Alabama, Arkansas, Severní a Jižní Karolina, Florida, Georgia, Louisiana, Mississippi, Oklahoma, Texas. Klima v těchto oblastech také není celoročně teplé, teploty leckdy klesají pod bod mrazu. Aligátoři si s nimi ale dovedou poradit, pokud udrží nozdry nad hladinou, třeba i v malém otvoru v ledové slupce, jsou tyto krátkodobé poklesy schopni bez úhony přečkat. Existují dokonce zdokumentovány případy, kdy aligátor díky nízké teplotě a celkovému zpomalení metabolismu vydržel pod ledem bez přístupu ke vzduchu až 8 hodin. V některých místech svého výskytu, zejména těch severnějších, si aligátoři vyhrabávají úkryty, ve kterých pak přečkávají zimu.

Počet jedinců v přírodě

Jejich stavy se stále zvyšují, nyní jich ve Spojených státech amerických žije přibližně 5 milionů.

Potrava

Velmi široké spektrum zahrnující v mládí zejména hmyz, s přibývající velikostí ryby, žáby, želvy, hady, ptáky, savce, kupodivu občas i ovoce. Vzhledem k stále se rozšiřujícím lidským obydlím v jižních státech USA i kočky, psi a další domácí mazlíčci.

Rozmnožování

Spadá do období jarních měsíců. Samci zaujímají ve vodě zvláštní pozici, kdy zvedají nad hladinu hlavu i ocas a vydávají zvláštní bučivé zvuky na velmi nízké frekvenci slyšitelné do značné vzdálenosti. Samice reagují, připlavou a dávají samci najevo svou připravenost k páření. Samec se musí dostat nad samici, přidržet si její hřbet předními končetinami, ocasem sklouznout na stranu, přimknout svou kloaku ke kloace samici a následně dojde ke spojení. Po zhruba dvouměsíční březosti staví samice z větviček, kůry a zbytků rostlin hnízdo. To mívá výšku několik decimetrů a průměr až dva metry. Do něj naklade až 60 vajec (v závislosti na velikosti samice, menší samice mívají výrazně nižší počet vajec) a hnízdo pak v následujících dvou až třech měsících bedlivě střeží. Když se mláďata ve vejcích začnou kvákáním ozývat, rozhrabe hnízdo, čerstvě vylíhlá mláďata opatrně nabere do tlamy a po skupinkách je odnáší do vody. Vejce, ze kterých se mláďata ještě neprořízla, jemným stiskem čelistí naruší, aby mláďatům usnadnila příchod na svět.

Druhy krokodýlů