Krokodýlí Zoo Praha

 

Desítky aligátorů, kajmanů a krokodýlů na vlastní oči!

Gaviál indický
Gavialis gangeticus (Gmelin, 1789)

Krokodyl

Bezesporu patří mezi největší krokodýlí druhy. Jako maximum bývá uváděna délka 7m, většina herpetologů ale střízlivě uvádí maximální délku 5,5m, která je ostatně velmi reálná. Chovný samec v Zoo Dvůr Králové měřil ve svých dvaceti pěti letech (rok 2014) téměř 4,5 metru, jeho váha je odhadována na několik set kilogramů. V průběhu dalších dvaceti let může bez problému o dalších 80 – 100cm povyrůst. Pokud neonemocní a předčasně neuhyne, může se teoreticky v plné síle dožít roku 2060 až 2090, což se většině čtenářů těchto stránek zřejmě nepoštěstí a bohužel nebudou mít možnost jeho aktuální délku v té době ověřit. Gaviál je na první pohled velmi bizarním živočichem. Zaujme především dlouhými, úzkými nůžkovitými čelistmi, které jsou vynikajícím nástrojem pro chytání ryb. Z hlediska dosahované velikosti patří gaviál bez nejmenších pochyb mezi největší krokodýly světa. Až 7,2m. Někteří autoři předpokládají možnou délku až 8m. Tyto teorie ovšem naráží na drsnou realitu. Gaviálů je v přírodě a celkem na světě tak málo, že takto velký exemplář by pozornosti vědců či strážců národních parků jistě neunikl. Mimořádné velikosti by mohli dosáhnout pouze třicetiletí a starší samci, kterých ovšem přežívá v přírodě jen okolo dvaceti. Kromě toho velká část v přírodě žijících zvířat pochází z reintrodukovaných faremních odchovů a ty započaly teprve před necelým čtvrtstoletím. Ani ti z uměle vysazených, kteří přežili do dnešních dnů, tedy neměli čas dosáhnout nijak ohromující délky. Zdá se tedy, že maximální délka žádného z v současnosti přežívajících gaviálů, ať již v přírodě nebo v péči člověka, nepřesahuje 4,5m. Gaviál je zřejmě nejvíce akvatickým druhem krokodýla. Ve vodě se cítí skutečně nejlépe a tomu se přizpůsobily i jeho nohy. Na rozdíl od ostatních druhů jsou v krajích zploštělé a významným způsobem tak zlepšují manévrovatelnost ve vodě. Dospělé exempláře bývají šedohnědé až šedočerné, mladí jedincí bývají světlejší s širokými tmavými příčnými pruhy.

Rozšíření

V případě gaviálů je vskutku na místě hovořit jen o rozšíření původním. To zahrnovalo Indii, Nepál, Pákistán, Bhútán a severní část Barmy. Ještě do poloviny dvacátého století zde byli gaviálové hojní. Pak ovšem započal intenzivní lov pro kůže, nastartovala populační exploze a s tím spojené neblahé jevy zasahující do přirozeného běhu věcí.

Počet jedinců v přírodě

V přírodě momentálně přežívá na několika posledních lokalitách Indie a Nepálu maximálně 900 jedinců.

Biotop

Větší řeky, případně říční kanály. Preferují zejména písečné a travnaté břehy, mladí jedinci rádi vyhledávají i břehy skalnaté. Jsou extrémně vázáni na vodu, pokud vylézají na břeh, málokdy se vzdalují více od vody. Velmi rádi se sluní na nízkých písečných ostrůvcích a poloostrůvcích nebo na mělčinách. Je to nutné. Potřebují absorbovat teplo neboť teplota vody, která přitéká z pohoří Himaláje, není nijak vysoká. Naopak, v horkém letním období se při mimořádně vysokých teplotách noří do hlubší, chladnější vody aby se vyvarovali přehřátí organismu.

Potrava

Primárně samozřejmě ryby, k jejichž lovu jsou nejlépe vybaveni, nicméně občas loví i žáby, ptáky, menší vodní želvy a menší savce. Nejsou důkazy o tom, že by se snad někdy gaviál pokusil ulovit člověka.

Rozmnožování

Gaviálové pohlavně dospívají mezi 13 a 16 rokem věku. V té době měří okolo tří metrů. V přírodě dochází k páření v zimních měsících, tj. od prosince do února. Po přibližně dvouměsíční březosti vylézá samice na souš, zpravidla ne dále než 10m od vody a zadníma nohama začíná v zemi, většinou v písku, hloubit až 40cm hlubokou díru. To jí zabere dvě až tři hodiny. Do hnízda následně snese několik desítek vajec. Těch může být ve výjimečných případech téměř sto. Po snůšce hnízdo opět zahrabe. Ideální teplota pro vývoj zárodků je okolo 32-34°C, inkubace trvá 72-90 dní. Samice se zdržuje po celou dobu poblíž, připravena chránit vejce před predátory, kterými mohou být zejména varani, prasata a šakali. Těsně před líhnutím se mláďata začínají ve vejcích ozývat. Samice reaguje odhrabáním svrchní vrstvy hnízda a opatrně pomáhá potomkům z vajec.

Zajímavost

Mimo Indii chová gaviály pouze několik málo zoologických zahrad a významných privátních zařízení v celkovém počtu pouhých několika desítek kusů. Česká republika je v evropském měřítku překvapivě gaviálí velmocí. Skupiny gaviálůsi mohou návštěvníci prohlédnout v Krokodýlí Zoo Protivín i v Zoo Praha. Kromě České republiky jsou gaviáli chováni v menších počtech už jen v Dánsku, Německu a Francii.

Druhy krokodýlů